Home Info/FAQ Results Stuff Corp Events Volunteer Contact Us
 

2008 Results

2007, 2006, 2005, 2004

Photos

 

Extreme Heat Night Race 10-11-08

Team Div #1First #1Last #2First #2Last #Pts Time
Go!-AR Coed Dave Sewell Jonea Mounsey 10 3:16:00
Sequential Motion! Coed Mandy Machacek Dave Fellows 10 3:21:50
Equipe Tortue Coed Ron Birks Kathy Birks 10 3:40:00
E-Lyte Sport Coed Hollon Kinney Loretta Coffman 10 3:57:00
Forest Pig Green Coed Jeffrey Flemmer Jill Kyle 7 3:33:00
Flagnaz.org Coed Marvin Moore Holly Moore 7 3:35:00
               
               
ODP 1 Female Sarah Kessans Hannah Studer 10 3:21:35
Up Past Bedtime Female Georgie Sevcov Lisa Kline 7 3:32:00
Big Fun Female Deb Lusk Dianne Siegel 5 2:45:00
               
               
OverTRON Male Monte Overton Clint Overton 10 3:06:00
Forest Pigs - Red Male James Bigley Troy Indermuhle 10 3:45:00
Riddle Riders Male Ray Bedard Sean Jeralds 10 3:50:00
Old School Male Michael Herion Scott Goddard 10 4:03:00
Old School II Male Jim Torrence Rich Grimm 10 4:03:01
Frank Niko" Pigot" Male Amer Tadayon Frank Pigot 7 3:48:00
               
Soloists              
Tim Male Tim Stefek     10 2:21:00
Jack Male Jack Panosian     10 3:50:00

 

Extreme Heat Dreamy Draw 8-9-8

Team Name: FirstName LastName #2first #2Last B Pts Finish
Coed            
BFC Racing Dave Marks Windy Marks 5 1:49
Big Fish Creative Vickie Nelson Mike Zampino 5 2:07
Dynamic Duo Mike Culver Kathy Culver 5 3:36
Blindside Clint Overton Marianne Overton 5 3:40
Forest Pigs Jeffrey Flemmer Dan Hedgpeth 5 3:46
Team Trunk Monkey Jill Kyle Dave DeLorenzo 4 4:05
DynOmite! Jennifer Gagnon Jim Moore 4 4:10
Blue Hens Daniel Miller Laura Sewell 2 3:33
           
Female            
Team ODP #1 Sarah Kessans Hannah Studer 5 2:52
Peanuts Kill Julie Kent Kim Piehl 5 2:59
CJO & LO Carren Coffman Loretta Coffman 5 3:18
Blonde Ambition Kellie Senft Tracy Oglesby 4 3:47
Trish and Ash Ashley Barton Trisha Garcia 4 4:06
BootcampChicks Sonja McGrew Leslie Jensen 1 3:30
           
Male            
T-N-T Todd Pendleton Tim Stefek 5 2:04
Mad Hatters Tom Stenerson Kevin Lockart 5 2:41
Sofa-King Fast! John Clever Bill Weiss 5 2:43
Xtreme Tim Claus Justin   5 2:51
Team Freedom William Lowe Scott MacDowell 5 2:55
Save Pluto Paul Kent Adam Atkinson 5 2:59
Wah Lan Eh Kyle Schlappi Genghang Lei 5 3:04
Global Bikes Bryan Thelen Ronnie Hendricks 5 3:06
Back Assward Gunar Schinzel Scott Hardin 5 3:13
Team Chupacabra Rick Medina Aaron Pratt 5 3:43
Raped Apes James Bigley Troy Indermuhle 5 3:46
Broken Compass Art Cantrell Josh Geis 5 3:51
Honey Stinger Bobby Campos Brandon Sheehan 5 3:58
Without Limits Clint Roos Case Coniglio 5 4:05
Barton 1 Ben Barton Dana Barton 4 4:05
Two in the Pink Phil Bohn Adam Truskowski   DNS
E-Lyte Sport Hollon Kinney Chris Branson   DNS
           
Soloists            
Sierra Adventure Sports Kristina Rich     5 3:40
Kim in Training Kim Robinson     5 3:49

 

Extreme Heat Coon Bluff 7-12-08

Team Name: #1first #1Last   #2First #2Last Finish trash credit final
Coed                
Big Fish Creative Vickie Nelson c Mike Zampino 1:41:00 2 1:39:00
FLG Amber Naughton c James Brooks 1:42:00 2 1:40:00
Team Dim Dim Julie Dimmery c Eric Dimmery 2:10:00 2 2:08:00
Dynamic Duo Mike Culver c Kathy Culver 2:31:14 2 2:29:14
Team Dragon Tail Derrick Beracy c Tisha Taylor 2:31:13 1 2:30:13
Team Reeve Amanda Reeve c Reeve Samuel 2:37:09 2 2:35:09
T-N-T Tim Stefek c Tina Stefek 2:38:30   2:38:30
Chupacabra Rick Medina c Laura Fullington 2:43:07 2 2:41:08
Trunk Monkey Jill Kyle c Lanny Kipp 2:54:00 2 2:52:00
Amatuer Adventurers Amy Kramer c Shancy Saban 2:58:30   2:58:30
Lewis & Clark Peggy Dennis c Mark Soderstrom 3:02:00   3:02:00
Team Rampage Kristina Rich c Judd Rich 3:03:38 1 3:02:38
Lost With Pat Art Cantrell c Kelly Morales 3:04:00 2 3:02:00
Team Fazz Jule Fazz c Oscar Fazz 3:07:36   3:07:36
Spinning Cacti Tracie Roland c Jon Roland 3:23:00 2 3:21:00
Are we there yet? Carol Schroeder c Dean Schroeder 3:26:00 2 3:24:00
Pond Water Amanda Gantenbein c Dan O'Connor 3:28:00 1 3:27:00
The Noobs Brian LaFrance c Christie LaFrance 3:53:00   3:53:00
Jologs Cecilia Bala c Jonathan Sandberg 4:09:41   4:09:41
               
Female                
ODP #1 Angel Bishop g Laurie Starr 2:00:00 2 1:58:00
CJO & LO Carren Coffman g Loretta Coffman 2:12:00 1 2:11:00
The Joneses Barbara Berastegui g Isa Jones 2:19:20   2:19:20
Thing 1 & Thing 2 Mary O'Neil g Lisa Kline 2:28:00 1 2:27:00
Those Girls Jennifer Bonfiglio g Holly Coulson 2:28:20   2:28:20
adventurerookies Andrea Ciochetti g Tamee Gressett 2:33:00 1 2:32:00
Blonde Ambition Kellie Senft g Tracy Oglesby 2:35:30 1 2:34:30
Team ODP #2 Hannah Studer g Christy Nickle 2:36:45 2 2:34:45
The BG's Rachel Dockendorf g Kam Gillispie 2:42:29   2:42:29
Pirate hookers Sharon York g Rochelle Magill 2:44:20   2:44:20
Adventure Troupe Jill Diamond g Irene Fabig 2:46:55 2 2:44:55
BFFers Michele Brinkman g Tina Schuler 2:54:20 1 2:53:20
Cool Group shannon` mcquaid g lorie armstrong 2:58:00   2:58:00
Blindside Marianne Overton g Courtney Kacenga 3:04:10 1 3:03:10
double D's Kelly Nash g Kim Cox 3:19:00 2 3:17:00
Coon Bluff Virgins Sonja McGraw g Jennifer Swanson 3:26:00 1 3:25:00
Crazy Chics That Rule Tracey McFarland g Jacque Linaman 3:31:00   3:31:00
Out Of Control Windy Marks g Heidi Pahl DNS    
               
Male                
E-Lyte Sport Hollon Kinney b Chris Branson 1:43:00 1 1:42:00
Global Bikes Bryan Thelen b Ron Hendricks 1:59:00 2 1:57:00
Sofa-King Fast John Clever b Bill Weiss 2:14:00   2:14:00
Cards 'n Cubs Unite Greg Berns b Philip Bosanquet 2:18:00   2:18:00
We're Not Brothers Chris Brandon b Michael Carney 2:19:00 1 2:18:00
Lunatic Fringe Charles Phillips b Phil  Milan 2:22:00 1 2:21:00
Team Freedom/Ruination William Lowe b Gerry Bach 2:29:30 2 2:27:30
Just for a second, Phil Bohn b Adam Truszkowski 2:29:00   2:29:00
Just to see how it feels                
Bee Vee Rrr fred schineller b Pete Ewing 2:31:00 1 2:30:00
Fitwell Coaching Chris Haddox b Joseph Adams 2:39:58   2:39:58
Hangin Brains Trenton Magill b Erich   2:48:13   2:48:13
Uber DILF Dustin Cox b Steve Kolicko 2:58:14   2:58:14
Team Honey Stinger Bobby Campos b Matt Smith DNS    
               
Exhibition Relay                
Dave & Butch Dave Marks b Butch Nelson 1:38:00 2 1:36:00

 

Desert Rage Camp Verde 3-30-08

Bib Team Name: Cat Div #1First #1Last #2First #2Last #3First #3Last #4First #4Last EndPad EndT1 EndB Finish #points Total Notes/Penalties
3/4 Coed                                    
34 Big Fish 3C L Dave Marks Windy Marks Brigid O'Neil     10:37 11:48 12:53 3:18 6 6:18  
27 Off in the woods 3C L Amber Naughton Scott Perelstein Jeff Dillon     10:48 12:31 2:09 3:45 3 6:45  
                                   
3/4 Male                                    
32 Pinned & Screwed 3M L Robert Fay Shawn Foster Kevin Keith     10:45 12:23 1:43 5:00 6 8:00  
30 Madness 3M L Jon Thomas Mike Bellows Spencer Walters     11:00 12:54 2:23 4:55 5 7:55  
31 Chuck Norris 3M L Adam Arrington John Whitney Nick Lorenz     10:59 1:01 2:22 5:10 2 8:10 10m late, -2 points
29 Freedom 4M L Jason Brandt Bill Lowe Scott MacDowell David Dehondt 10:51 12:34 2:01 2:01 0 5:01 *
                                   
3/4 Masters                                  
28 Gilmore AR 3Ms L Dave Sewell Jonea Mounsey Jeff Hobbs     10:46 12:25 2:00 4:02 4 7:02  
                                   
2 person                                    
23 How's My Driving 2M L Gary Parkinson Cooper Parkinson         10:30 12:08 1:32 4:47 6 7:57 100Meter, 10m
17 BVR12 aka Denial 2M L Fred Schineller scott Garlid         10:35 12:10 1:40 4:43 5 7:43  
21 Lunatic Fringe 2M L Chuck Phillips Phil Milan         10:47 12:31 1:48 4:51 5 7:51  
22 Those Guys 2M L Jared Ihnen Bill Jordan         10:32 12:24 2:10 4:58 5 7:58  
24 Honey Stinger 2C L Carren Coffman Bobbi Campos         11:01 12:55 3:09 4:40 2 7:40  
25 WinginIt 2C L William Nicholas Candice Yuca         10:25 12:23 2:55 4:42 2 7:42  
20 Halestorm Giff 2M L Greg Gifford Rusty Hale         11:40 2:33 4:08 4:56 1 7:56  
18 Chuck&Brandon 2M L Brandon Combs Chuck Chapman         10:36 12:39 2:19 5:30 0 8:30 30m late, - all 3 pts
                                   
Solo's                                    
7 Traveling Light SM L Mark Hawthorne             10:31 11:34 12:52 3:21 6 6:21  
6 L'izard SM L Ron Birks             10:41 12:04 1:33 4:24 6 7:24  
8 Moe SM L Thomas Imrich             10:55 12:54 2:51 2:51 0 5:51 *
                                   
Recreational Division                                  
33 Road Rash 3C R Derrick Beracy Tisha Taylor Greta Nowak     11:30 2:21 3:15 4:33 2 7:33  
                                   
* Stopped after bike section                                  
First Overall                                  

 

Great Phoenix Adventure 3/1/08

Team Name: Cat #1First #1Last #2First #2Last #3First #3Last Skate Fin Trek Fin Trek Points Adj pts Adj time Notes
Three Person                          
Big Fish 3C Dave Marks Butch Nelson Vickie Nelson 3:33:00 5:18:00 6 6 5:18:00  
Three Amigos 3M Mat Zemel Jeff Zolondek Brad Shwer 4:50:00 6:02:00 6 6 6:32:00 2 whistles, 1 hundred meter rule:+30 minutes
                         
Two Person                          
Blue Streak 2M Cameron Lebbon Jason Tarrant     4:12:00 6:14:00 6 2 6:14:00 Late, -4 trek pts
Hasselhoff 2M Jon Crawford Scott Dempsey     4:55:00 5:50:00 2 2 5:50:00  
Sweer C&K 2F Carren Coffman Kalli Potrament     5:20:00 6:04:00 1 0 6:04:00 Lost 1 trek point late
There's no I" in beer" 2M Kirk Christiano Jim Garmen     5:50:00   0 0 6:00:00 1 whistle, 10 minutes
Phoenix Heat 2M Paul Hermans Ryan Churdar     6:34:00 6:34:00 6 0 6:59:00 Missed Wall +25, cleared Trek, -6 trek points late
Onboard 2M Kenric Hwang Jatin Kyshatriya     4:30:00     0   Made to CP13 out of order
Sourdoughs 2C Richard Huth Esther Babcock               DNS
                         
Soloist's                          
Team Cookie Monster SM Brian Cohn         3:51:00 5:52:00 6 6 5:52:00 Hit all Trek CP's
Moe SM Tom Imrich         5:30:00 5:50:00 1 1 5:50:00  
                         
Finish based on # of points retrieved on Trek, ties broken with time in from Skate/Scooter section.         
1 Trek point was lost for every 3 minute increment past 1pm.                 

 

Desert Rage Southern California at Vail Lake in Temecula on 2/23/8

Team Name: Cat Div #1F #1L #2F #2L #3F #3L #4L #4F Bike Pts Bike Time Paddle Pts Paddle Time Trek Pts Trek Time Total Pts Total Time DR Pts Series Pts
3/4 person Coed                   Possible 55 3:00:00 30 1:30:00 45 3:00:00   7:30:00    
Feed The Machine 4L C Christian Burke Sylvie Maracci Evan Hyde Cyril JayRayon 50 2:45:00 30 0:59:25 45 1:37:55 125 5:22:20 100 100
Big Fish 3L C Vickie Nelson Dave Marks Windy Marks     50 2:59:45 30 0:58:25 45 1:45:05 125 5:43:15 91 191
Kayak Lake Mead 4L C John Whiteside Robert Finlay Druce Finlay Amy VanVoorst 50 2:40:10 30 1:04:55 45 2:16:50 125 6:01:55 82 82
Equinox 4L C Mayte Arandalde Victor Escobar Ramon Escobar Barrie Adsett 45 2:36:30 30 1:06:20 45 2:36:15 120 6:19:05 73 73
E.R.A. 3L C Ryan Bolding Paul Ablett Melissa Cabrera     40 2:51:00 30 1:01:25 45 2:20:05 115 6:12:30 64 64
Burculian 3L C Diane Towne Walt Walters Mike Stanley     40 2:53:45 25 1:17:55 45 2:23:45 110 6:35:25    
Sun Dawgz 3L C Michelle Bearmar Doug Bearmar Marty Golightly     40 2:53:30 25 1:15:55 40 2:36:35 105 6:46:00    
Ruby Red Slippers 4L C Leslie Ramey Delta Esparza Chris Dulnikowski Eduardo Pinedo 20 2:36:10 25 1:13:55 25 2:39:05 70 6:29:10    
                                       
3/4 person Male                                        
Los Conejos 3L M Kevin McCarthy John Hoff Ken Robinson     48 3:02:00 30 1:28:10 45 2:11:05 123 6:41:15 100  
Callaway Golf 3L C Witney Johnson Brad Galey Scott Perry     45 2:39:25 30 1:21:10 45 2:28:10 120 6:28:45 91  
Necromancers 3L M Ryan Franz Marc Wilcox Mark Milam     45 2:52:10 30 1:14:45 45 2:37:15 120 6:44:10 82  
My Kind of Party 1 3L M Louis Srianomai JAY Woolwine Corey Tabor     45 2:54:10 30 1:16:15 40 2:10:50 115 6:21:15 73  
Well Oiled 4L M Christian Palouda Casey Hare Dennis Ratcliffe Leigh Ratcliffe 40 2:49:25 30 1:11:45 45 2:22:50 115 6:24:00 64  
Cavedwellers 4L M Russell Martin Tyler Bowman Clay Bowman Mcdermit Lou 15 2:44:25 21 1:34:50 30 2:50:40 66 7:09:55    
2 person                                        
DART-nuun 2L C Sean Clancy Tessa Roorda         50 2:43:55 30 0:59:10 45 1:37:55 125 5:21:00    
Dos Conejos 2L M Chris Wright Bill Gardner         48 3:02:00 30 1:28:10 45 2:11:05 123 6:41:15    
My Kind of Party 2 2L M Nick Petropoulos Kevin Wilson         45 2:34:00 30 1:22:40 40 2:10:50 115 6:07:30    
Team Synergy 2L F Jennifer Miller Jody Ricks         30 2:56:00 28 1:32:00 40 2:44:20 98 7:12:20    
The Incredibles 2L C David Ayotte Teri Ayotte Cliff Uddenberg     20 2:55:10 30 1:24:10 40 2:28:15 90 6:47:35    
                                       
More Like Jimmy SL M Ian MacDiarmid             50 2:58:20 30 1:11:10 45 2:16:45 125 6:26:15    
Fightin' 442's SL M David Slater David Harper         40 2:53:10 30 1:17:05 45 2:04:00 115 6:14:15    
Ripple Effect SL Mas Kevin Bowlin             30 2:46:25 30 1:29:40 25 2:47:00 85 7:03:05    
                                       
Rec Course Racers                     2:00:00   1:00:00   2:00:00   5:00:00    
Team Daybreak 3R C Doug Layne Daniel Hench Kristen Hench     20 1:59:00 20 0:54:00 25 1:54:50 65 4:47:50    
Fighting Chipmunks 3R M Brian Flatley Brad Owen Randy Colley     7 2:08:00 20 48:25:00 35 1:54:25 62 4:27:25    
                                       
Good Times 2R M Brian Meagher James Rogers         20 1:56:00 20 47:25:00 20 1:49:20 60 3:10:20    

 

Desert Rage Phoenix at Saguaro Lake 2/2/8

Bib Team Name: Cat Div #1first #1last #2First #2Last #3first #3Last #4first #4last Bike       Paddle       Trek       Grand Total
                      pts Tim Pen Tot pts Tim Pen Tot pts Tim Pen Tot  
196 Big Fish 3L C Vickie Nelson Dave Marks Windy Marks     35 9:55 0 35 25 11:37 0 25 45 3:18 0 45 105
194 ARC 3L C Jim Holmes Jane Larkindale Jack London     30 9:48 0 30 25 11:46 0 25 45 3:14 0 45 100
197 Todd's Team 3L C Todd Pendleton Bob Badgett Melissa Branta     30 9:54 0 30 25 11:54 0 25 45 3:20 0 45 100
                                               
199 Freedom 4L M Jason Brandt Bill Lowe Scott Macdowell David Dehondt 35 10:04 -4 31 25 11:57 0 25 40 3:19 0 40 96
                                               
95 Kayak Lake Mead 2L M Robert Finlay Druce Finlay         35 9:55 0 35 30 12:02 0 30 45 3:08 0 45 110
                                               
99 No Limits SL M Michael Bading             45 9:56 0 45 25 12:13 0 25 45 3:33 -3 42 112
                                               
Rec Course Teams                                              
96 Gilmore AR 3r C Dave Sewell Jonea Mounsey Kent Keegan     30 8:54 0 30 15 10:15 0 15 35 12:33 0 35 80
97 Lunatic Fringe 2r C Chuck Phillips Nikki Phillips         25 9:01 -1 24 20 10:26 0 20 25 12:40:05 0 25 69
233 Dynamic Duo 2r Mast Kathy Culver Mike Culver         20 8:58 0 20 20 10:25 0 20 25 12:40:05 0 25 65
198 Madness 3r M Jon Thomas Mike Bellows Spencer Walters     35 9:14 -14 21 15 10:22 0 15 25 12:36 0 25 61
74 Too Young 2r M Art Cantrell Josh Gis         20 8:59 0 20 20 10:28 0 20 20 12:38:30 0 20 60
232 Game Over 2r M Brian Oderkirk Ryan Hemphill         15 8:50 0 15 20 10:39 -9 11 25 12:29:30 0 25 51
63 Tish Taylor Sr F Tish Taylor             15 8:05 0 15 15 10:13 0 15 20 12:38:15 0 20 50
75 Team Chupacabra 2r M Rick Medina Patrick Gillogly         15 8:57 0 15 10 10:12 0 10 20 12:29 0 20 45
73 Blonde Ambition 2r F Kellie Senft Tracy Oglesby         10 8:45 0 10 15 10:15 0 15 15 12:30 0 15 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Calendar of Events

bullet 11.22 Mad Mud Run II
Located at MacDonald's Ranch in North Scottsdale

bullet 12.6 Desert Rage Finale
Tonto National Forest, Phoenix

bullet 2-7 Full Moon 5K
Location TBA

bullet 2-21 Desert Rage SoCal
Vail Lake, Temecula

bullet 3-1 New Event Coming
Phoenix

bullet 3-7 Full Moon 5K

bullet 3-21 Mad Mud Run
Phoenix

bullet 3-28 Desert Rage
Camp Verde

bullet 4-4 Full Moon 5K

bullet 4-19 New Event Coming

bullet 4-26 Orange County AR

bullet 5-9 Full Moon 5K

bullet Mad Mud Run
Tucson

bullet 7-11 Extreme Heat
Coon Bluff Phoenix

bullet 8-8 Extreme Heat
Dreamy Draw - At the Pool! Yeah!

 
 
 
 
 

REI Axis Boot Camp Chicks

Grand Canyon State Games Gilmore Adventure RaceDesert Dash

ZanfelSCAREB

 

Copyright (c) 2008 Sierra Adventure Sports, LLC..